web site banner.jpg

Vaazlar

Noel'e Hazırlık Devresi - 4. Pazar (B)

Sevgili kardeşler,

 

Rab’bin Doğuşu olan Noel yakındır! Noel’e Hazırlık Devresi’nin son Pazarında Kilise bizlere kutsal Aile’yi bir bütün olarak ya da onun bir üyesini sunarak derin düşünmemizi sağlamaktadır.

Bu yıl Kilise, Melek Cebrail’in Meryem’e götürdüğü müjde anında Bakire Meryem’den bahsetmektedir.

 

Bakire Azize Anne bizler için, Rab İsa’yı kabul etmemizde örnek olmaktadır.

Okuduğumuz İncil metin, Meryem’in Cebrail’e karşı verdiği tepki ve cevapları aktarıyor. Kutsal Noel’e hazırlanmamız için bizler buradan öğretiler çıkarabiliriz.

 

Bu sözler üzerine, Meryem şaşırdı ve bu selâmın ne anlama gelebileceğini düşündü.

Meryem’in tepkisi onun tetikte olduğunu gösteriyor. Azize Bakire, olup bitenler karşısında dikkati dağınık bir seyirci gibi değildir, zira kulakları ve zihni Allah’ın eylemlerini incelemek için uyanık durmaktadır.

 

Onun günahsız ve saf lütuf hayatı, Cebrail'in sözlerine hayretler içinde düşünmesini sağlıyor. Bu sözler, Allah’ın Meryem'e nasıl baktığını açıklar. Meryem, Allah’ın sevgisiyle güzelleştirilmiş, sevilmiş olandır. Meryem, Rab'bin sevgisinin büyüklüğüne şaşırıyor. Meryem, Cebrail’in sözlerinin karşısında bunların anlamını düşünüyor.

 

Allah’ın Sözü’nün her zaman etkin olduğunu biliyor. Söz yaratıcıdır, insanlara ve hitap ettiği şeylere yeni bir hayat verir. Bu durumda Melek Cebrail'in sözleri, Allah’ın Annesi olması için Meryem'i Allah’ın şimdiye kadarki en güzel ve en önemli eseri olarak yarattığını ortaya koymaktadır.

 

Meryem meleğe sordu: “Bu nasıl olur? Çünkü ben erkek bilmem.”

Bu soru Meryem’de bir şüphe uyandırdığından değil, onun Allah’ın planına tam olarak uyma arzusunda olduğu içindir. Bizler bir şeyi ne kadar çok seversek onu o kadar iyi anlarız ve yerine getiririz. Rab, Azize Bakire'ye tamamen yeni bir şey öneriyor. Meryem daha önce Kutsal Yazılar’da buna benzer bir örnek bulamıyor.

 

 

Bu soru onun cesaretini ve aynı zamanda Allah’a olan güvenini de gösteriyor. Cebrail'e verilen kesin cevapta mevcut ve Rab'be duyulan sevgi dolu yürek ortaya çıkıyor: “O zaman Meryem şöyle dedi: ‘Ben Rab’bin kuluyum, bana dediğin gibi olsun!”

 

Meryem örneği üzerindeki açıklamamız, onun Meleğin sözleri üzerine yaptığı derin düşüncesiyle başladı ve tamamen kendisini Allah’ın Sözü’ne emanet etmesiyle sona erdi.

 

Meryem'in örneği, kendimizi de Rab'bi yüreğimizde ve hayatımızın seçimlerinde kabul etmeye hazırlanmamıza yardım etsin.

p. Ugo