top of page
web site banner.jpg

Vaazlar

Evrenin Kralı Mesih İsa Bayramı (A yılı)

Sevgili kardeşler;

Litürjik yılın bu son Pazar gününde, Evrenin Kralı Mesih İsa’nın Bayramını kutluyoruz. Geçtiğimiz aylarda Allah’ın kurtuluşumuz için yaptığı işleri kutladıktan sonra, bugün Kilise, İsa'nın zaferinin kesin ve nihai olduğu gerçeğine iman etmektedir. Bugün hep birlikte O'nun krallığının asla sona ermeyeceğine olan inancımızı yeniliyoruz.

Dinlediğimiz okumalar Allah’ın büyüklüğünü ve gücünü çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Ayrıca okumaların, insanın haysiyetini de ortaya koyduklarını görmek ilginçtir.

Allah’ın kendisi, insan kaybolduğunda gidip onu aramak için kişisel bir gayrette bulunmuşsa, insanın haysiyeti ne kadar büyüktür. Allah insanı (ve vaftiz edilmemiz sayesinde biz hepimizi) kâhin-kral ve peygamber olarak kutsamak için yağla mesh etmişse, insanın haysiyeti ne kadar büyüktür. Eğer Rab düşmanlarının gözü önünde insana bir sofra hazırlamışsa, onun haysiyeti ne kadar büyüktür. Eğer o da İsa'yla birlikte ölümü yenmeye yazgılıysa, onun haysiyeti ne kadar büyüktür. Evrenin Kralı olan Rab, bir insana yapılan her hayırseverliğin kendisine yapıldığını söylüyorsa, insanın haysiyeti ne kadar büyüktür. Kendisine karşı yapılan her merhamet hareketi ebedi kurtuluşa doğru atılan emin bir adımsa, insanın haysiyeti ne kadar büyüktür.

Sevgili kardeşlerim, insanın haysiyetini ve onurunu keşfetmek, Allah’ın yüceliğini derin düşünmenin en emin yoludur. Çünkü O, insanı yarattı ve kurtardı. İnsanın haysiyetini günlük somut seçimlerle savunmak, onurumuzu sonsuza dek kaybetmemenin en emin yoludur. İnsanın haysiyetini tanımak ve savunmak, Rab tarafından sonsuza dek diriliş ve yaşam krallığına kabul edilme ‘umuduyla sevinerek’ yaşamanın en güzel ve en güvenli yollarından biridir.

Rab bu kurtuluş yolunda adımlarımıza rehberlik etmeye devam etsin.

Âmin.

bottom of page